- U skladu s MRS 12- Porezi na dobit, porezni efekti transakcije se bilježe u onom periodu u kojem transakcija nastaje.
- Kroz razgraničavanje odgođenih poreza u obzir se uzimaju buduća porezna opterećenja i buduća porezna rasterećenja zbog različitih knjigovodstvenih vrijednosti imovine i obaveza prema bilansu u skladu MSFI i prema bilansu prema poreznim propisima.
- Relevantne su razlike u knjigovodstvenoj vrijednosti između MSFI i poreznog bilansa, čija realizacija, odnosno ispunjenje ima porezne posljedice. U skladu s tim se kaže da MRS 12 slijedi koncept privremenih razlika.
- Potrebno je razlikovati između stalnih razlika i privremenih razlika. Stalne razlike su na primjer rashodi za reprezentaciju i slično. Odgođeni porezi se priznaju samo u slučaju privremenih razlika.
- Privremene razlike su razlike između knjigovodstvene vrijednosti imovine ili obaveza u izvještaju o finansijskom položaju (bilans stanja) i njihove porezne osnovice. Mogu biti oporezive privremene razlike i odbitne privremene razlike.
- Tekući porez i porezni rashod nisu identičine veličine,a razlikuju se upravo zbog odođene porezne obaveze i odgođene porezne imovine. Odgođena porezna obaveza je porez koji se treba platiti u budućim poreznim periodima, a nastaje zbog oporezivih privremenih razlika. Odgođena porezna imovina je porez na dobit za povrat u idućim periodima, a odnosi se na prenesene porezne gubitke i neiskorištene porezne olakšice te odbitne privremene razlike.
- Oporezive privremene razlike dovode kod realizacije (povrata) ili ispunjenja do poreznog opterećenja. Zbog toga se priznaje odgođena porezna obaveza.
- Odbitne privremene razlike dovode kod realizacije ili ispunjenja do poreznog rasterećenja. Zbog toga se priznaje odgođena porezna imovina.
- Odgođena porezna obaveza nastaje najčešće u slučaju revalorizacije dugotrajne imovine ili knjiženjem prihoda iz ranijih godina kao ispravka pogreške iskazane u prethodnim periodima. Tipičan primjer nastanka odgođene porezne obaveze je revalorizacija dugotrajne materijalne imovine gdje se vrijednost povećava bez dodatnog ulaganja. Takvo se povećanje evidentira u korist revalorizacijske rezerve, a istovremeno se evidentira i odgođena porezna obaveza u iznosu poreza na dobit koji se odnosi na učinak revalorizacije materijalne imovine. Slično se postupa i sa ispravkom pogreške u korist kapitala. Kada se revalorizacijska rezerve realizira, ona se prenosi na akumuliranu dobit, a odgovarajući dio odgođene porezne obaveze prenosi se na dospjeli porez. Obračunati porez se evidentira na teret ostvarene dobiti i zatvara se odgođena porezna obaveza.
- Odgođena porezna imovina je aktivna stavka u bilansu stanja, jer se porez obračunava i plaća u tekućem periodu, a prema računovodstvenim pravilima taj će se odgođeni porez nadoknaditi u sljedećim poreznim periodima. Na primjer, odgođena porezna imovina će nastati u slučaju da da izvršimo umanjenje vrijednosti potraživanja koje nije porezno dopustiv rashod, umanjimo vrijednost zaliha, priznamo rezerviranja za garancije ili rezerviranja za sudske sporove i slično.
- Ukratko; razlozi zbog kojih nastaje odgođena porezana su kako slijedi:
- Razlike u knjigovodstvenoj vrijednosti
- Aktiviranje imovine prema poreznom bilansu, zabranjeno aktiviranje u skladu s MSFI
- Knjiženje obaveza u MSFI – bilansu, ne priznavanje prema poreznom bilansu
- Vrednovanje imovine prema poreznom bilansu > vrednovanje imovine prema MSFI bilansu
- Vrednovanje obaveza prema MSFI – bilansu > vrednovanje prema poreznom bilansu.
2) Preneseni gubici
- Razlozi zbog kojih nastaje odgođena porezna obaveza mogu biti samo uslijed razlika u knjigovodstvenoj vrijednosti.
- Aktiviranje imovine prema MSFI bilansu – zabranjeno prema poreznom bilansu
- Aktiviranje obaveza prema poreznom bilansu – zabranjeno prema MSFI bilansu
- Vrednovanje imovne prema MSFI bilansu > vrednovanje imovine prema poreznom bilansu
- Vrednovanje obaveza prema poreznom bilansu > vrednovanje prema MSFI bilansu
Primjeri:
- Društvo xx je priznalo rezerviranja za štetne ugovore na 20.12.2016. godine koja nisu dopuštena u skladu s poreznim propisima.
U ovom slučaju se radi o odbitnoj privremenoj razlici. Dok se prema MSFI u skladu s MRS 37 priznaju rezerviranja, prema poreznim propisima ova se rezerviranja ne smiju priznati. U trenutku kada ovi gubici nastanu međutim, oni su porezno dopustiv rashod, koji vode do budućeg poreznog rasterećenja.
- Društvo Y je troškova razvoja novog proizvoda priznalo kao imovinu. Prema poreznim propisima ovi se rashodi priznaju kao rashod perioda.
U ovom slučaju nastaje oporeziva privremena razlika. Troškovi razvoja se prema poreznim propisima ne smiju aktivirati, već predstavljaju porezno priznat rashod u trenutku nastanka. U skladu s MRS 38.57. nematerijalna imovina koja proizlazi iz razvoja se može priznati (ako su ispunjeni uslovi). Zbog toga se u bilansu prema MSFI nalazi imovina, koja implicitno u budućnosti vodi do porezne obaveze. Ako bi imovina bila prodana, u poreznom bilansu bi nastao veći dobitak od prodaje. Ako se imovina ne proda, nego se koristi i amortizira prema korisnom vijeku upotrebe, buduća porezna dobit je zbog toga što prema poreznom bilansu nema amortizacije viša nego prema MSFI.
- Društvo XX je 31.12.2016. godine nabavilo mašinu, koja se u skladu s poreznim propisima amortizira kroz 5 godina, dok se prema MSFI amortizira kroz 8 godina.
U 2017. godini za mašinu smo obračunali amortizaciju prema MSFI i prema poreznim propisima. Imamo razliku između knjigovodstvene vrijednosti prema poreznim propisima i prema MSFI bilansu. Ovdje se radi o oporezivoj privremenoj razlici. Viši iznos knjigovodstvene vrijednosti prema MSFI implicitno predstavlja buduću poreznu obavezu. Slično kao u prethodnom primjeru.
- Bitno je napomenuti da se odgođena porezna imovina treba priznati za sve odbitne privremene razlike u visini za koju je vjerovatno da će oporeziva dobit za koju se odbitna privremena razlika biti raspoloživa.
- Odgođena porezna imovina se treba priznati za prenošenje neiskorištenih poreznih gubitaka i neiskorištenih poreznih olakšica mjeri u kojoj je vjerovatno da će postojati buduća oporeziva dobit na koju se neiskorišteni porezni gubici i neiskorištene porezne olakšice mogu primijeniti.
- Na svaki datum finansijskih izvještaja ponovno moramo procijeniti nepriznati odgođenu poreznu imovinu, i da li su ispunjeni uslovi za priznavanje odgođene porezne imovine.